Wywiad z przewodniczącym szkoły Barbara Meissner, Oliwia Szafrańska • 22 listopada 2024

Niedawno miałyśmy przyjemność przeprowadzić wywiad z obecnym przewodniczącym szkoły, Mateuszem Nowickim, jak i zarazem podsumować jego kadencję.

1. Jakie cechy powinien mieć, Twoim zdaniem, dobry przewodniczący samorządu szkolnego?

 Przewodniczący powinien być gotowy do nauki czy rozwoju. Musi nauczyć się koordynować oraz współpracować z tak dużym zespołem, aby stanąć na wysokości zadania. Być gotowym na ogromną odpowiedzialność oraz świadomość, że w każdej chwili ktoś może przyjść z jakimś problemem do rozwiązania oraz powinien mieć dużo energii do działania.

2. Czy jest coś, co byś zmienił, a nie udało Ci się zrealizować?

 Na pewno, gdyby zespół miał więcej energii, a ja lepiej koordynował zespołem oraz gdyby lepiej rozmawiało mi się z dyrekcją, która też ma ograniczoną podzielność uwagi, mógłbym więcej zrealizować. Mnie osobiście najbardziej prześladuje gazetka samorządu, która niestety została przejęta przez kogoś, w mojej opinii, nieodpowiedniego, aczkolwiek uważam, że i tak dużo udało nam się zrealizować jako samorząd podczas mojej kadencji.

3. Z jakiej ze swoich inicjatyw jesteś najbardziej zadowolony/jaka Twoim zdaniem była najbardziej udana?

 W mojej opinii bardzo dobrze wyszły Adasie, był bardzo pozytywny odbiór tego wydarzenia, przez uczniów, jak i nauczycieli. Jednym także z najważniejszych zadań samorządu jest zorganizowanie dnia Edukacji Narodowej. To też jest taki sprawdzian dla samorządu, ponieważ jest on na końcu kadencji, cała grupa powinna być bardzo dobrze zorganizowana. Uważam także, że bardzo dobrze wypadł konkurs „kostki Rubika\", podjęliśmy działania poza szkolą, był to konkurs dla szkół podstawowych, co także było dobrą formą poprawy wizerunku dla naszej szkoły, ponieważ wpłynęliśmy na nabór. Mieliśmy też wtedy profesjonalnie wsparcie mistrzów w tym zakresie oraz w sędziowaniu, więc ilość rzeczy do zorganizowania była naprawdę duża, więc z tego działania także jestem bardzo zadowolony. Mam także nadzieję, że ten konkurs będzie kontynuowany.

4. Jakiej rady byś udzielił wszystkim kandydującym na przewodniczącego

 Przygotować się na to, że bycie przewodniczącym nie jest takie proste, jak się wydaje. Ilość rzeczy, które można by było zrobić jest ogromna, ale nie wszystko jest fizycznie możliwe do zrobienia. Może za nami chodzić żal, że nie wszystko udało nam się zrobić. Warto dodać również na pewno, że trzeba współpracować z dyrekcją i pamiętać, że dyrekcja ma bardzo dużo rzeczy na głowie. Samorząd powinien być jak najbardziej samodzielny i pamiętać, że nie zawsze ktoś będzie nas „poprowadził za rączkę“. Im bardziej samorząd jest samowystarczalny, tym więcej projektów uda się zrealizować.

5. Czemu nadal nie będziesz przewodniczącym?

 Nie mogę, jestem w czwartej klasie, raczej nie będę miał przyjemności uczęszczać do naszej szkoły w listopadzie przyszłego roku.

Bardzo chciałybyśmy podziękować na udzielenie nam odpowiedzi na nurtujące wszystkich uczniów pytania. Życzymy wszystkim kandydującym w najbliższych wyborach do szkolnej rady Uczniowskiej VIII LO powodzenia.

Barbara Meissner, Oliwia Szafrańska