Zmierzch sławy piłki nożnej Zuzanna Goślińka, kl.1B,    9 października 2023

 Piłka nożna w naszym społeczeństwie zajmuje wysoką pozycję zarówno w codziennej tradycji, jak i na moralnym szczeblu danych jednostek w większości kraju.

Gorycz klęski

Po ostatnich publicznych występach naszej ’’dumy narodowej”, można by rozważać dalsze przywileje tego sportu jako wyznacznik patriotyzmu czy sukcesu, ponieważ jest to dalece odległe prawdzie. Sport ten bardzo często powoduje frustrację z powodu skandalicznej gry zawodników, co wiąże się ze stratą zazwyczaj dość sporej sumy pieniędzy za miejsca na stadionie czy marnotrawstwem czasu spędzonego przed telewizorem. Nie wspominając o kilkukrotnie, jeśli nie kilkunastokrotnie liczniejszych zarobkach tych graczy przewyższających pensje wielu sportowców, w tym wyśmienitej reprezentacji polskich siatkarzy. Warto byłoby się zastanowić, czy dalsze inwestycje w rozwój kadry piłkarskiej jest najzwyczajniej w świecie opłacalny.

Słodycz wygranej

Szukając nadziei na osiągnięcia na ścieżce sportowej kraju, niczym struga światła pośród nieprzeniknionych czeluści, na wysokości zadania stają narodowi zawodnicy piłki siatkowej. Już od wielu lat ten rzadko doceniany sport pokazuje swoje kolosalne możliwości na boisku. Walka i ogromne zaangażowanie naszych siatkarzy i siatkarek poskutkowała awansem do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które będziemy mogli wkrótce obejrzeć. Jednak na tym nie kończą się sukcesy w tej dziedzinie sportu, ponieważ w ostatnich miesiącach polska reprezentacja zdobyła złoty medal zarówno na Mistrzostwach Europy, jak i w Lidze Narodów.

Nadzieja na lepszą przyszłość

Mam nadzieję, iż w przyszłości będziemy bardziej skłonni do rozważań i obiektywnej krytyki w stosunku do ”kultu jednostki” wytworzonego wokół piłki nożnej oraz zdecydujemy się na wsparcie naszego siatkarskiego zespołu na drodze po złoto. Warto być otwartym na zmiany, jeśli są one zmianami przynoszącymi radość i dumę z bycia Polakiem.

Zuzanna Goślińka, kl.1B