Wiek nie ogranicza możliwości Anna Kramarczyk,    31 października 2023

Wiele osób w młodym wieku stawia sobie cel do osiągnięcia na przykład: dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Taki cel przychodzi wraz z podejmowaniem trudnych decyzji. Zestawienie zawiłych wyborów i wewnętrznych głosów zwątpienia w swoje umiejętności, prowadzi do porzucenia ambitnych i ciekawych marzeń na rzecz łatwiejszych i zapewniających sukces. To właśnie wiek często stoi na mentalnej przeszkodzie osiągnięcia celu. Jest to nieprawda! Młodzież coraz częściej udowadnia całemu światu swoją siłę i pomysłowość w realizowanych wydarzeniach! Marysia i Zuzia to dwie przyjaciółki. Mieszkają ponad 300 km od siebie, ale to nie stanęło im na przeszkodzie do połączenia swoich zainteresowań i zorganizowania konferencji naukowej.

CO TO WŁAŚCIWIE JEST CAS9?

Cas9 to białko, które odgrywa bardzo istotną rolę w obronie immunologicznej (odpornościowej) niektórych bakterii przed wirusami DNA. Jest intensywnie wykorzystywane w zastosowaniach inżynierii genetycznej. Opracowanie informacji na temat białka i jego potencjału w dziedzinie inżynierii genetycznej przyczyniło się do przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2020 r. Emmanuelle Charpentier i Jennifer Doudna.

WYWIAD Z ORGANIZATORKĄ

Jedna z organizatorek - Zuzia, zapytana: Skąd wziął się pomysł zorganizowania takiej konferencji? – odpowiedziała:
“Stworzyliśmy to zupełnie od zera wspólnie. Dużo obracamy się, razem z Marysią, w różnych konkursowych lub stypendialnych społecznościach i zawsze dla nas było to bardzo stresujące i kompetytywne. Dlatego chcieliśmy stworzyć wydarzenie, w którym ludzie będą mogli po prostu podzielić się swoimi pomysłami i zainteresowaniami, a nie tylko ścigać się i rywalizować ze sobą”.

KONFERENCJA

Na samej konferencji pojawiło się blisko 50 osób z całej Polski, 10 prelegentów i 2 specjalnych gości z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Cambridge. Za kulisami przygotowań stali wolontariusze. Pomagali w organizacji zapisów, rozdysponowaniu posiłku i przy wielu innych zadaniach. Każdy prelegent przedstawiał prezentację na wybrany przez siebie temat - który łączy się z pasją. Były one niesamowicie interesujące i ciekawe, m.in. „Fizyka w balecie” i „Jak powstaje rdza? - o korozji”.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Konferencja MyCas9 nie była sztywnym i poważnym odczytem prezentacji; była wyjątkowym wydarzeniem, z rodzinną atmosferą, gdzie każdy (mimo tremy przed wystąpieniem) mógł się czuć swobodnie. I właśnie na tym zależało Marysi i Zuzi, kiedy pierwszy raz pojawił im się pomysł konferencji naukowej podczas jednego z wyjazdów w ramach Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, gdzie się również poznały. Dziewczyny są żywym przykładem dążenia do realizacji swoich marzeń dzięki współpracy.
Dlatego z całego serca zachęcam, by zajrzeć na social media dziewczyn, bo wiem, że to nie jedyne wydarzenie, które razem zorganizują, by łączyć ludzi i ich zainteresowania.

Linki:

Instagram
Facebook

Anna Kramarczyk