Walentynki Anna Kramarczyk,    16 lutego 2024

Miłość przez wieki

Walentynki to wszystkim dobrze znane święto miłości i przyjaźni, obchodzone 14 lutego. Stały się one nieodłączną częścią kalendarza, a ich geneza sięga starożytności. Historia tego romantycznego święta jest bogata w legendy i tradycje, które ewoluowały przez wieki. Dlatego przyjrzyjmy się im wspólnie i poznajmy przeszłość święta zakochanych.

Legendy o Świętym Walentym

Istnieje wiele wersji legend związanych z walentynkami, ale najbardziej znana dotyczy świętego Walentego, który żył w III wieku n.e. za czasów panowania cesarza rzymskiego Klaudiusza II. Według opowieści, cesarz zakazał młodym mężczyznom wstępowania w związki małżeńskie, uważając, że będą lepszymi żołnierzami, jeśli nie będą związani rodzinami. Święty Walenty jednak nie zgadzał się z tą decyzją i udzielał tajnych ślubów zakochanym parom. Za swoje czyny został uwięziony i skazany na śmierć, a jego ostatnim gestem przed egzekucją było napisanie listu do córki swojego strażnika, podpisując go słowami "Od twojego Walentego". To właśnie ten epizod uznawany jest za początek tradycji wysyłania walentynkowych listów - tak zwanych walentynek.

Ewolucja tradycji

W średniowieczu w Europie, zwłaszcza we Francji i Anglii, zaczęto obchodzić 14 lutego jako dzień, w którym ptaki zaczynają swoje zauroczone tańce przed rozpoczęciem okresu godowego. Był to również okres, w którym młodzi ludzie wybierali swoich partnerów na zbliżającą się wiosnę. Początkowo obchodzono walentynki przez wymianę drobnych upominków i słodyczy.

W czasach szekspirowskich popularne stało się przesyłanie walentynkowych listów i wierszyków. W epoce wiktoriańskiej zaczęto masowo produkować walentynki, ozdobione serduszkami, kwiatami i romantycznymi sentencjami. Ewoluowały one w kierunku kart z ręcznie malowanymi ilustracjami i wierszami, co stało się charakterystycznym elementem tego święta.

Walentynki w dzisiejszych czasach

Współcześnie walentynki to nie tylko święto zakochanych, ale także okazja do wyrażenia swoich uczuć. Sklepy pełne są różnorodnych prezentów, od tradycyjnych kwiatów i czekoladek po nowoczesne gadżety z symboliką serc i kolorystyką czerwieni i różu. Restauracje oferują romantyczne kolacje, a zakochani wymieniają się walentynkowymi kartkami i upominkami. Walentynki są również idealną okazją do zaręczyn czy ślubu!

Warto pamiętać, że geneza walentynek ma korzenie głęboko w tradycji miłosnej i upartym dążeniu do przekazywania uczuć. Niech zatem to święto stanie się dla nas inspiracją do wyrażenia miłości i życzliwości wobec drugiego człowieka, nie tylko 14 lutego, ale przez cały rok.

Anna Kramarczyk