Hiszpański raj na ziemi Weronika Michalska,    7 kwietnia 2024

Hiszpański raj na ziemi?

Good morning Vigo!

W dniach od 12 do 20 marca, w ramach wymiany międzynarodowej, wraz z dziewięciorgiem uczniów z klas 3D oraz 2F wzięłam udział w wyjeździe do hiszpańskiego Vigo. Naszymi opiekunami byli Profesor Jakub Macierzyński i Profesor Hubert Krystkowiak. Podczas pobytu u rodzin goszczących mieliśmy szansę szczegółowo poznać kulturę i zwyczaje Galicji. Była to również okazja na doskonalenie języka obcego w trakcie codziennych i swobodnych rozmów.

Pierwsze przygody

Choć podróż okazała się sporym wyzwaniem, szczęśliwie dotarliśmy do Vigo, gdzie powitały nas rodziny goszczące. Piękna pogoda i nadatlantycki klimat sprawił, że kolejnego dnia, wszyscy wypoczęci i pełni zapału, udaliśmy się do hiszpańskiej szkoły. W progach IES Politécnico de Vigo powitała nas Pani Dyrektor. W ramach integracji udaliśmy się w rejs statkiem do Cangas, galicyjskiego miasteczka, które do dziś zachowało swój pierwotny urok. W kolejnych dniach, najważniejszym punktem wymiany było uczestnictwo w projektach przygotowanych przez partnerską szkołę. Uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych, których celem było zaprojektowanie logo w ramach kampanii „Stop przemocy w szkole”.

Zagraliśmy również w grę miejską, podczas której nie tylko świetnie się bawiliśmy zdobywając wiedzę o mieście, ale i sami musieliśmy wykazać się wiedzą ogólną, między innymi z zakresu matematyki, historii, geografii oraz plastyki. Na zakończenie gry, odwiedziliśmy ratusz i spotkaliśmy się z Burmistrzem Vigo, Abelem Caballero.

Trochę Portugalii

W kolejnych dniach wymiany mieliśmy możliwość zapoznania się z kulturą regionu i spróbowania popularnych tapasów i churrosów. W weekend, wspólnie z rodzinami goszczącymi, udaliśmy się w rejon Walencji w Portugali. Były spacery urokliwymi uliczkami Fortaleza de Valenca oraz Vila Nova de Cerveira oraz podziwianie panoramy ze wzgórza Lovelhe. W przerwie między zwiedzaniem zorganizowaliśmy piknik w portugalskim miasteczku Baiona. Przepyszne regionalne jedzenie, miła atmosfera oraz wspólna zabawa i rozmowy na długo pozostaną w naszej pamięci!

Ostatnie wspólne chwile..

W poniedziałek pojechaliśmy do stolicy Galicji, czyli miasta Santiago de Compostela. Oprócz mitycznej katedry odwiedziliśmy stare miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Uniwersytet ze słynną Uniwersytecką Biblioteką Generalną.

No to do domu, ale najpierw PORTO!

Wtorkowy poranek 19 marca rozpoczął się od pożegnań i wyjazdu do Porto w Portugalii. Spędziliśmy cały dzień zwiedzając to piękne miasto w towarzystwie opiekunów. Zobaczyliśmy Pałac Biskupi, most Ludwika I oraz dworzec Sao Bento. Wnętrze jednej z najpiękniejszych stacji kolejowych w Portugalii zdobią urokliwe panele z płytek azulejos, przedstawiające różne sceny związane z historią i życiem tego kraju. Na koniec odwiedziliśmy słynny targ Mercado do Bolhão.

Pobyt w Galicji minął bardzo szybko, ale dostarczył wiele wspaniałych chwil. Czas wypełniony spotkaniami i rozmowami pozwolił nawiązać nowe, międzynarodowe przyjaźnie. Z żalem opuściliśmy urokliwą Hiszpanię, ale i z nadzieją, na szybkie spotkanie z nowymi przyjaciółmi, bo już w czerwcu uczniowie z Vigo gościć będą u nas w Poznaniu.

Weronika Michalska 3D